20 Mart 2018 Salı 17:28 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler
 2010 yılına veda ederken...  
Yazar Orhangazim Haber Tarih: Cumartesi, 08. Ocak 2011

Gündemden Haberler

Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar kutsal göreve geldiğimiz günden bu yana geçen 20 aylık süreci dün ilçemizde çalışan yerel basına değerlendirdi.

   Belediye Başkanı İsmail Tartar makamında düzenlediği basın toplantısında geçen süreçle ilgili bilgiler verirken yeni yılın tüm insanlığa ve Orhangazi’ye sağlık mutluluk başarı ve iyi niyet getirmesini diledi.

 

   Orhangazi’de Kutsal göreve geldiği günden bu yana yapmış olduğu çalışmalarla halkın yüzünü güldüren Belediye Başkanı İsmail Tartar vatandaşlarla belediye arasındaki duvarları da yıkarak hizmet bayrağını en iyi şekilde taşımaya devam ediyor. 2010 yılına veda ettiğimiz şu günlerde Belediye hizmet ve çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Bu anlamda yapılan çalışmalar göz doldururken Belediye hizmetlerinden Orhangazi halkının yüzü gülüyor.

 

   Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar ciddi bir borç yüküyle 29 Mart 2009 seçimlerinde devraldığı belediye başkanlığı görevini en iyi biçimde sürdürüyor. Belediyenin beş yıl ödenmeyen vergi dairesi, tedaş gibi resmi kurumlara da ciddi miktarlarda borcu bulunurken Belediye Başkanı İsmail Tartar göreve geldiğinden bu yana bir yapılandırma çerçevesinde tasarruf tedbirleri ve devletçi anlayışı ile borç miktarını 18 trilyondan 4 trilyonlara kadar çekmeyi başardı. Yine aynı zaman içersinde hizmetlerde de herhangi bir aksama olmazken halkın ihtiyaç duyduğu ve Orhangazi’ye lazımgelen hemen her hizmette yapıldı.

 

   Duvarlar yıkıldı hizmetler arttı

 

   Belediye Başkanı İsmail Tartar kutsal göreve geldiği günden itibaren ilk olarak halk ile belediye arasındaki duvarları yıktı ve sorunsuz bir iletişim kurdu. Samimi ve sıcak yaklaşımı halktan kimliği ile vatandaşların büyük takdirini toplayan Belediye Başkanı yediden yetmişe herkesin duasını alıyor. Geçtiğimiz yıl bir çok başarılı projeye imza atan Tartar bu yıl içersinde de yine aynı şekilde vatandaşın yüzünü güldürmeye devam edecek.

 

   Sosyal hayat yeniden renklendi

   İlçede sosyal hayat neredeyse yok denecek kadar azalmışken yapılan konserler, düzenlenen kurslar, tertiplenen dinletiler ile birlikte Orhangazi’nin unutulmaya yüz tutmuş olan sosyal hayatına da ciddi bir hareket geldi. Ramazan ayında konserler, orta oyunları, tiyatro gösterileri, şiir dinletileri, açılan yaz ve kış spor okulları, bağlama kursları, koro, fotoğrafçılık kursları ile de sanata meraklı tüm vatandaşlar merak duydukları alanlarla ilgili sosyal faaliyette bulunabiliyorlar.

 

   Belediye Personeli mutlu vatandaş mutlu Orhangazi mutlu

 

   Daha önce 23 Yıl Devlet kadrolarında memuriyet görevinde bulunmasından dolayı çalışma disiplini ve şartlarını iyi bilen Tartar, Belediye personelinin çalışma şartlarını da düzenleyerek rahat bir çalışma imkanı sundu. Geride bıraktığımız yıl içersinde imzalanan toplu sözleşme ile memurların sosyal ve özlük hakları iyileştirildi.  Belediye Personeli daha verimli çalışırken bu çalışma vatandaşın yüzüne de memnuniyet ve tebessüm olarak yansıyor.

 

   Kale yeniden hayata geçiriliyor

 

   Geçmiş dönemde bir türlü sahip çıkılamayan Kale’de kanun ve yasalara uygun biçimde yeniden hizmete açılacak. Geride bıraktığımız yıl içersinde ihalesi yapılan kale 2011 yılında tamamlanacak Kale için çalışmalar başlarken bitmesi ile birlikte Orhangazi’nin tepesinde güzel ve havadar bir dinlenme yeri olacak.

 

   Geleceğimiz için iş birliği

 

   Orhangazi Belediyesi Sağlık Bakanlığının düşündüğü 75 yataklı yeni bir hastane için yer tahsisinde bulundu. Arapzade Mahallesinde bulunan 75.yıl İlköğretim Okulu üstündeki 32,802 metrekarelik yüzölçümlü taşınmaz hastane yapımı için Sağlık Bakanlığına devredilirken, eski tekel binası Milli Eğitim Bakanlığına yeni bir okul binası inşası için bilabedel olarak devredildi. Yine Orhangazi’de eski Taşıyıcılar Kooperatifinin bulunduğu alanda öğretmenevi yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına devredildi. Yine Belediyeye ait  eski tekel binası olan Oda tiyatrosu yıkılarak arsası Milli Eğitim Bakanlığına devredildi.

 

   Belediyenin şirketinde her şey şeffaf

 

   Daha önceki yıllarda sıkça adından söz ettiren ve şeffaf olmadığı yönünde bir takım tartışmaların yaşandığı Obefaş Şirketi şeffaflaştırıldı. Daha önce borçlarından dolayı iş yapamaz halde olan Obefaş’ın borçları temizlenerek iş yapabilir bir şirket durumuna getirildi.

 

   Halkın sıkça şikâyet konusu olan ilçe genelindeki yol bozuklukları da onarma ve yenileme çalışmaları ile giderildi. Köstebek yuvasına dönen yollar yeniden yapıldı. Yıpranan parkeler değiştirildi. Ortarefüj onarıldı.

 

   Çocuklar unutulmadı.

 

   Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha rahat ve toprakla bütünleşerek büyümeleri, apartmanlardan çıkmaları için şehrin muhtelif yerlerine oyun parkları yapıldı. Yine vatandaşlarımızın sabahları spor yapabilmeleri için alis yürüyüş yolu üzerine spor aletleri konularak halkımızın spor yapması için de uygun bir ortam sağlandı. Yine ihtiyaç sahibi yüzlerce çocuk Toplu Sünnet Şöleni ile erkekliğe ilk adımlarını attılar. Belediye ve Orhangazi Yardımseverler Derneği tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilen Toplu Sünnet Şöleninde çocuklarımız en mutlu günlerinden birini yaşadılar.

 

   Engellilerin de yanındayız


   Orhangazi’de çok sayıda engelli vatandaşımız bulunurken engellilerle tek tek ilgilenildi. Orhangazi Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçların belirlerken kanunlar çerçevesinde ihtiyaçlarını karşılıyor. Tekerlekli sandalyeden, akülü arabaya, evde bakım maaşından, yatalak hastalar için yatak teminine kadar bir çok noktada engellilerin ihtiyaçları da karşılanıyor.

 

   Daha yapacak çok işimiz var

 

   Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar kanunların verdiği yetki ile yasalara uygun biçimde ilçeyi en iyi yere getirmek ve kutsal görevi layığı ile gerçekleştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini belirtirken önümüzdeki yıllar için projelerinden de söz etti. Uzun yıllardır tartışma konusu olan Çöp Deponi alanı için artık ciddi ve somut bir ilerleme kaydettiklerini belirten Tartar Çöp Deponi alanı kurulması için Göl Birliği ile birlikte yazışmaların son aşamalara geldiğini ifade etti. Çöp Deponi alanı kurulması ile vahşi depolama alanı yerine ilçemizin çöpü daha sorunsuz ve çevreye daha az zarar vererek doğaya karışabilecek. Yine çiftçilerimiz için hayati önem taşıyan sulama işlerinin daha kontrollü ve sorunsuz gerçekleşmesi için Sulama birliği de çalışmalarını bu dönem içersinde arttırdı. Pompalar yenilenirken bir süredir su verilemeyen kanallarda onarılarak çiftçilerimizin yüzü güldürüldü.

 

   Yeşil alanlara yenileri eklenecek

 

   Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar bu çalışmaların yanı sıra ilçede yeşil alanların artması için de çalışmalarını devam ettiriyor. Bu çalışmalar çerçevesinde eski hükümet binasının yıkılması ile birlikte şehrin merkezine güzel bir çay bahçesi ve otopark sorununun ortadan kalkması için de otopark yapılacağının müjdesini verdi. Uzun yıllar boyunca ilçede en önemli hizmet binası olan Hükümet konağı eski binasıda yıkıldı. Büyük bir titizlikle gerçekleştirilen yıkım çalışmalarının ardından mevcut alan altına otopark ve halk meydanı yapılacak.  

 

   Göl’de hobi bahçeleri yapılacak

 

   Orhangazi’nin en önemli dinlence yerlerinden biri olan İznik Gölü içinde çalışmalar devam ediyor. Geride bıraktığımız yaz aylarında verilen cankurtaran hizmetleri ile birlikte birçok boğulma vakası sorunsuz bir biçimde önlenirken can kaybı yaşanmadı. yine sahil şeridi düzenlemeleri çevre bakımı ile halkımızın daha rahat piknik yapması sağlandı. Önümüzdeki aylar içersinde de Orhangazi’de yaşayan emekli vatandaşlarımız için hobi bahçeleri yapılacak.

 

   Eğitime büyük önem veriyoruz.

 

   İlçemizde atıl durumda bulunan binalar ihtiyaçlara göre değerlendirilmek üzere Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildi. Alitekin İlköğretim Okulu yanındaki kullanılmayan eski tekel binası Alitekin okuluna, Eski Taş ocağı Taşıyıcılar Kooperatifi yanındaki arsa öğretmenevi yapılmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildi. Belediyeye ait olan bu arsalara yapılacak olan binalarla eğitim öğretime katkı sunulacak. Huzurevi adı altında yapılan ve bir süredir Orhangazi’nin huzurunu kaçıran huzur vermeyen yapı ilçemiz gençlerine yurt ve okul yapılmak üzere tahsis edilecek. 75. yıl İlköğretim Okulu Yanındaki 35 Dönümlük arazi modern bir hastane yapılmak üzere Sağlık Bakanlığına devredildi. Yine İlçemizde bulunan okullardan Anadolu Lisesi yanındaki araziye mini amfi tiyatro yapıldı, Hurriyet Mahallesindeki İlköğretim Okuluna, Tuna ilköğretim okuluna ve diğer okullardaki bakım ve onarım çalışmaları da belediyemiz tarafından gerçekleştirildi.

 

 

   Orhangazi için iyi olan ne varsa yapacağız  

  

“Gelin Birlikte Yönetelim”

 

   Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar son olarak Orhangazi için iyi olan ne varsa kanunlar ve yasalara uygun olarak yapacaklarını bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini ifade ederken Orhangazi’de doğup büyüdüklerini çocuklarının ve torunlarının da Orhangazi’de yetişeceğini bu nedenle bugünü değil geleceği de düşünerek çalıştıklarını belirtirken kutsal görevin gereklerini yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.  Tartar “Geride koca bir yıl bıraktık bu yıl içersinde de güzel ilçemiz için gereken ne varsa yaptık yapmaya çalıştık 2011 bizler için daha önemli bir yıl bu yılda yine Orhangazi’nin ihtiyaçları doğrultusunda kanunlar çerçevesinde hizmet etmeye devam edeceğiz. Yeni yılın tüm insanlığa ve ilçemize sağlık, mutluluk başarı ve iyi niyet getirmesini diliyorum” dedi.


   Kaynak: Orhangazi Belediyesi

2010 yılına veda ederken...

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.son 5 Haber

Haber Arşivi
Seçenekler


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:
Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

İlgili Bağlantılar

En çok okunan haber: Gündemden Haberler:

Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları