20 Mart 2018 Salı 17:35 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler
 Refik Atay ölümünün 36. yılında anıldı...  
Yazar Orhangazim Haber Tarih: Pazar, 30. Ocak 2011

Gündemden Haberler

İlçemiz ve bu bölge için tarihin tozlu sayfalarında çok önemli bir yere sahip olan Milli Mücadele Kahramanı Refik Atay geç kalınmışta olsa geçtiğimiz akşam ölümünün 36. yılında anıldı.
Orhangazi Belediyesi ve Orhangazi Eğitim Gönüllüler Derneğinin birlikte hazırladıkları program geçtiğimiz gün öğlen saatlerinde mezarlık ziyaretiyle başladı. Mezarı başında anılan Refik Atay için dualar okunurken Orhangazi Belediyesi Refik Atay’ın mezarını da yeniledi. Okunan duaların ardından Refik Atay saygı ve minnetle anıldı. Mezarlıktaki programın ardından ise akşam saat:19:00’da Kaymakamlık Konferans salonunda anma programı düzenlendi. Refik Atay’ın kızları ve torunlarının katıldığı programa çok sayıda Orhangazili de katılım sağladı. Gazeteci Nevzat Okumuş, Gazeteci Mustafa Turhan ve Gazeteci ve tarihçi Raif Kaplanoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı anma gününde Refik Atay’ın milli mücadele günlerde Orhangazi ve bölge için önemi anlatılırken yaşadığı zorluklarda belgeleri ile birlikte dinleyicilere aktarıldı. Gecenin sunuculuğunu Gazeteci Muharrem Değirmen yaptı. Hazırlanan slayt sunumu ile birlikte Refik Atay anılırken genç kuşağın milli mücadelede bu denli önemli bir şahısı tanımadığı bu anlamda da Orhangazi’deki okullarda ikinci dönem içersinde Refik Atay konulu konferansların verilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Kaymakam Ertan Peynircioğlu, Refik Atay’ın tanıtılması için Milli Eğitim Müdürlüğünün okullarda bir program dahilinde konferanslar düzenleyeceğini söyleyerek kendisini minnet ve şükranla andıklarını söyledi. Hazırlanan slayt sunumu ile Refik Atay anlatılırken tarih sayfaları yeniden aralandı. Kendisi ile birlikte çalışma imkanı bulanlar onu tanıyanların ağzından Refik Atay anıldı. Tören sonunda Refik Atay’ın torunu Neriman Sezer dedesinin anılmasında katkı sunan herkese teşekkür ederken Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar’a bir şükran plaketi verdi. Plaketi Belediye Başkanı İsmail Tartar adın Başkan Yardımcısı Şemsi Kılıç aldı. Yine anma gecesine konuşmacı olarak katılan Nevzat Okumuş, Raif Kaplanoğlu ve Mustafa Turhan’a plaket takdim edildi.


Kaynak: Orhangazi Belediyesi


Refik Atay ölümünün 36. yılında anıldı...

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.son 5 Haber

Haber Arşivi
Seçenekler


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:
Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

İlgili Bağlantılar

En çok okunan haber: Gündemden Haberler:

Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları