22 Mart 2018 Perşembe 02:07 - Orhangazi Haber ve Bilgi Portalı
Üye Girişi
Üye Adı: Şifre:  

Şimdi siz de Google Map'e kayıt olarak firmanızı bulunabilir yapın. Firmanızı Google Maps'e kayıt edelim arayanlar sizi Google Maps'de Bulsun...
English French Deutsch Turkish
Ana Menü
Orhangazim
Orhangazim.net
Üyeler İçin
Belde ve Köyler
 Miting kuraları çekildi...  
Yazar akin Tarih: Perşembe, 19. Mart 2009

Gündemden Haberler
                              Miting kuraları çekildiSeçim yasakları ve propaganda dönemi yarından itibaren başlıyor...
    29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan Yerel seçimler öncesinde YSK’nın daha önce açıkladığı seçim takvimine göre Seçim Yasakları ve Propaganda Dönemi yarın başlıyor. 19 Mart tarihinde başlayıp 28 Mart günü saat 18:00’e kadar sürecek olan seçim yasakları ve propaganda dönemi öncesinde Orhangazi İlçe Seçim Müdürlüğü de siyasi partilerin miting programlarını belirledi. Dün İlçe Seçim Müdürlüğü’nde yapıla kura çekimi ile birlikte siyasi partilerin propaganda dönemleri hangi gün ve saatler arasında miting yapacakları resmileşmiş oldu.

 

    Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği seçim takvimine göre yerel seçimler öncesinde Seçim Yasakları ve Propaganda dönemi yarından itibaren resmi olarak başlıyor. 19 Mart 2009’da başlayıp 28 Mart 2009 saat 18:00’e kadar sürecek olan seçim yasakları ve propaganda döneminde siyasi partilerin miting programları da netleştirilmiş oldu. Seçim gününe kadar siyasi partilerin meydan mitingleri ile ilgili kura çekimi ise dün İlçe Seçim Müdürlüğü’nde yapıldı. İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve İlçe Seçim Müdürü gözetiminde ve seçime katılan her siyasi partinin temsilcisinin hazır bulunduğu kura çekimi sonrasında siyasi partilerin miting programları da belirlenmiş oldu.

 

    SEÇİM YASAKLARI SÜRESİNCE NELER YAPILMAYACAK?


    Bu tarihten itibaren açılış ve temel atmaları da kapsayan törenler tertiplenemeyecek, seçim propagandasına dönük gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalar kullanılamayacak. Seçim takvimine göre 19 Martta başlayacak seçim propagandası döneminde, ilçe seçim kurullarınca gösterilenler dışında açık ve kapalı yerlerde toplu olarak propaganda yapılamayacak. Partiler ve adaylar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür ve el ilanları dışında herhangi bir hediyeve eşantiyon dağıtamayacak ve dağıttıramayacak. El ilanı mahiyetindeki matbuaları dağıtacak kişilerin seçme yeterliliğine sahip olması gerekecek. Genel ve katma bütçeli idareler, il özelidareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişiliklerinde memur ve hizmetli olarak çalışanlar ilan dağıtamayacak. Kamuya yararlı dernekler ve bunlarda görev alanlar, siyasi partilere veya adaylara her ne nam ve ad ile olursa olsun bağış ve yardımlarda bulunamayacak. Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbualar üzerinde, Türk Bayrağı, dini ibareler bulundurulmayacak. Seçim propagandalarında, Türkçe'den başka dil ve yazı kullanılmayacak. Bankalar Kanunu'na tabi teşekküller, siyasi bir partinin lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyuna tesir etmek maksadıyla hiç bir yayında bulunmayacak. Cep telefonlarıyla belli bir merkezden yönlendirilmek suretiyle seçim propagandası yapılamayacak, yapılması halinde hukuki ve cezai açıdan ilgili imtiyaz şirketleri sorumlu olacak. Postaya açıktan, ambalajsız olarak verilecek el ilanı, broşür gibi basılmış kağıtlar, belli bir adresi içermesi şartıyla sadece PTT kanalıyla oy verme gününden önceki gün saat 18.00'e kadar dağıtılabilecek.  

      

    MAKAM OTOSU KULLANILAMAYACAK

    Seçim propagandasının başlayacağı 19 Martdan itibaren ayrıca 298 sayılı Kanun'un 62. maddesinde sayılı bütün daire, teşekkül ve müesseselerle Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atmaları da kapsayan törenler tertiplenemeyecek, nutuk söylenemeyecek, demeç verilemeyecek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulamayacak. Başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri, seçim propagandasıyla ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Propaganda amaçlı gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek. Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandasıyla ilgili yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak. Seçim propaganda dönemi 28 Mart Cumartesi Saat 18.00'de bitecek. Seçim yasakları ise 29 Mart 2009 saat 24.00'te sona erecek.

Kaynak: Tunagazete

Miting kuraları çekildi...

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun

Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.son 5 Haber

Haber Arşivi
Seçenekler


Anket
Sizce Oylar Aday'a mı, Parti'ye mi verilmelidir?

Aday'a
Parti'ye
Farketmez
İlgilenmiyorum

Sonuçlar
Toplam Oy: 27
Yorum: 0
Anketler
Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:
Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

İlgili Bağlantılar

En çok okunan haber: Gündemden Haberler:

Orhangazi||Orhangazi Köyleri
||Orhangazi Firma Rehberi||Orhangazi İş İlanları